MARKABONUSGİRİS
5000TL
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
2000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL
Kategoriler: Blog

Yüzme Kaç Kalori Yaktırır? Kilo Vermenize Yardımcı Olur mu? Düzenli Yüzmenin Faydaları

Hızlı Kalori Yakmak İçin İdeal Spor!

Yüzme kaç kalori yaktırır?

Yaşa, cinsiyete ve yaşam tarzına bağlı olarak her insanın kalori alımı farklıdır. Birçok insan tarafından çok sevilen bir spor olan yüzmenin kalori yakımı üzerindeki etkisi ilginç bir sorudur. Bu makale tüm bu sorulara cevap verecektir.

Yüzme kaç kalori yaktırır?

Yüzme hızlı bir şekilde yağ yakmanıza yardımcı olur. Yüzme dizler, sırt ve diğer hassas bölgeler için tamamen güvenlidir. Yüzme her yaştan insanın yapabileceği bir aktivitedir.

Öncelikle kalori alımını neyin belirlediğini tartışalım. Ortalama değerler bu soruya cevap verecektir. Her sporda, kilolu olduğunuzda daha fazla kalori yakarsınız. Diğer sporlarda olduğu gibi yüzmede de metabolizma rol oynar. Bir kişinin metabolizmasını tahmin etmek zordur. Bir kişinin ortalama ağırlığının 70 kilogram olduğu varsayımına dayanarak genelleme yapabiliriz.

 • Bir saat boyunca yüzmek, hızınıza bağlı olarak 413 ila 590 kalori yakmanızı sağlayabilir.
 • Bir saat içinde 70 kilogram ağırlığındaki bir kişi 740 kaloriye kadar yakabilir.
 • Ne kadar hızlı yüzdüğünüze bağlı olarak, 70 kg veya daha ağır bir kişi yarım saatlik bir yüzmede 240 ila 370 kalori yakabilir.

Kalori hesaplamak için aynı kriterleri kullandığımızda, 500m veya 1km yüzmek için kaç kalori gerektiğini sorduğumuzda benzer sonuçlar elde ederiz.

 • 70 kg ağırlığındaki bir yetişkin 500 metre serbest stil yüzdüğünde 300-500 kalori yakar.
 • 1 km yüzmek, yüzücünün hızına bağlı olarak 500-700 kalori kaybına neden olabilir.

Yüzmek Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?

Yüzme, kilo vermenin en iyi yollarından biridir. Herkes için iyidir ve aynı anda birkaç kası çalıştırır. Birçok insan bunu sever. Bu spor çok popüler olduğu için, temiz suyu veya yüzme havuzu olan alanlar bulmak zordur. Ancak, bu spor popülerlik kazandığından beri, rahat havuzlara sahip birçok yer var. Deniz, olimpik yüzme havuzları veya açık havuzlar da seçenekler arasındadır.

Suda herhangi bir egzersiz yaparak kilo verebilirsiniz. Suyun artan direnci sizi daha fazla çalışmaya zorlayarak yağ-kalori yakımına yol açar.

Suda yüzerek yakılan kalori miktarını soran çoğu kişi, yüzme içeren bir egzersiz planı aramaktadır. Yüzme, kilo vermek için tek seçenek değildir. Düzenli diyet ve yüzme birlikte daha hızlı ve daha sağlıklı kilo vermenize yardımcı olabilir.

Yüzme yoluyla kilo vermenin diğer yöntemleri bilinmeli ve kullanılmalıdır.

 • Örneğin yüzme süresi 30 dakikadan kısa olmamalıdır. Bunun nedeni, vücudun uygun sıcaklığa ulaşması ve kasların harekete geçmesi için belirli bir sürenin gerekli olmasıdır.
 • Isınma egzersizleri her spordan önce çok önemlidir. Yüzme daha keyifli olacaktır. Yüzme kulaçları yavaşça yapılmalı ve daha sonra hızla hızlandırılmalıdır.
 • Yüzerken olabildiğince çok teknik kullanın. Bu, vücudunuzun farklı bölgelerini çalıştırdığı için aynı miktarda yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.
 • Uzmanlar, kilo vermeye çalışıyorsanız haftada bir gün yüzmenin her gün yüzmekten daha iyi olduğu konusunda hemfikirdir. Her hafta bir gün ara vererek yüzmek düzenli kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Yüzmenin avantajları nelerdir?

 • Düzenli yüzmek kardiyovasküler sisteminiz için faydalı olabilir. Düzenli yüzenler koroner arter hastalığına veya kalp krizine daha az yakalanır.
 • Yüzme, kas-iskelet sistemi üzerinde esnetici bir etkiye sahip olabilir. Tahmin edebileceğiniz gibi, “yüzücü fiziği” kas dokusu ve yağın eşit dağıldığı bir fiziktir.
 • Yüzme, diğer sporlara kıyasla %85 daha az yaralanma ile ilişkilidir. Doktorlar kas ve eklem problemleri olan hastalara yüzmeyi tavsiye etmektedir.
 • Kilosu veya yaşı ne olursa olsun herkes yüzmenin keyfini çıkarabilir. Yaşı, kilosu veya cinsiyeti ne olursa olsun herkes yüzmenin keyfini çıkarabilir.
 • Sinir sistemi yüzmeden fayda sağlar. İnsan zihni de yüzmeden olumlu etkilenir. Suya girerek ve endorfin salgılayarak günlük stresten kaçabilirsiniz.
 • Düzenli yüzenler içki ve sigara alışkanlıklarını azaltır.
 • Yüzme solunum sağlığını ve hızını iyileştirir. Astım hastası olan yüzücüler zamanla daha kolay nefes alabilir.
 • İnsülin dokusu daha hassastır, bu da diyabet riskini azaltır.

Bazı kolay yüzme teknikleri nelerdir?

 • En hızlı yüzmenizi sağlayacak tekniğiücretsiz olarak edinebilirsiniz. Sağ ve sol kol öne ve başın üzerine doğru uzatılarak su yüzeye çıkarılır. Ayaklar da suya girip çıkabilir.
 • Sırtüstü Serbest stilin tersi sırt üstü yüzmektir. Serbest stil, kol ve bacak pozisyonları açısından tersine çevrilmiştir. Baş her zaman su yüzeyinin üzerinde kalır ve nefes alma etkilenmez.
 • Kelebek Yöntemi Bu yüzme yöntemi çok fazla enerji gerektirir. Düzenli olarak yapılan bu yöntem çok fazla kalori yaktırır. Statik bir pozisyon olmayan kelebek yüzmede vücut sürekli hareket eder. Ayaklar suda yukarı ve aşağı doğru hareket eder. Bu stilde çok fazla bel hareketi vardır.
 • Kurbağalama Bu, yavaş yüzmeyi seven insanlar için iyi bir yöntemdir. Adından da anlaşılacağı gibi kurbağalara benzer bir yüzme tekniğidir. Sırtüstü yüzmede bacaklar ve kollar bir tarafa doğru açılır. Kurbağalamada her iki ayak ve eller daireler çizerek hareket eder.

Yüzücüler için sağlıklı ipuçları

 • Yüzmeye karar vermeden önce denizi iyice araştırmak çok önemlidir. Suyun derinliğinin ve canlıların tehlikeli olup olmadığını kontrol etmek önemlidir. Okyanusta yüzmek istiyorsanız mavi bayraklı plajları tercih edin. Bu plajlar kapsamlı bir şekilde test edilmiş ve güvenli oldukları kanıtlanmıştır.
 • Kramplardan kaçınmak için cankurtaran bulunan plajları seçin. Bu, gemiden güvenli bir şekilde inmenize yardımcı olacaktır. Sığ sularla ilgili herhangi bir uyarı işaretinin bulunmadığı yerlerde yüzmek tehlikeli olabilir.
 • Dibin net olarak görülemediği bulanık sulara dalmaktan kaçının. Bazı kayalar güneş ışığı altında görünmeyecektir. Kaza riskinin yüksek olduğu bir bölgede yüzmeden önce güvenlik önlemlerini kontrol edin.
 • Derinliği belirlenmiş bir havuzda yüzmeniz tavsiye edilir. Havuzun uygun şekilde dezenfekte edildiğinden emin olun. Hijyenik olmayan havuzlar sağlığınız için zararlı olabilir.
 • Sarhoşken yüzmek tavsiye edilmez. Alkol, sinirlilik, özgüven ve kayıp nedeniyle kazalara neden olabilir.

1 kilogram kaç kaloridir?

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yaktırır? Beni zayıflatır mı? Faydaları nelerdir?

İp atlamak kaç kalori yaktırır? Kilo vermenize yardımcı olur mu, olmaz mı? Hangi kasları çalıştırması gerekiyor?

Bisiklet sürerken kilo mu veriyorsunuz? Hangi kaslar çalışır?

Merdiven çıkmak kaç kalori yaktırır? Merdiven çıkmanın faydaları nelerdir? Kilo vermenize yardımcı olabilir mi?

5 Milyondan fazla kişi Youtube kanalımızı takip ediyor Videolarımızı çevrimiçi olarak nerede bulabiliriz?

Ayrıca 850.000 ile daha fazlasını elde edebilirsiniz En sevdiğiniz tarifler her zaman yanınızda. 000.000’den fazla indirildi. Şimdi indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sitemizde gıdaların kalori, besin öğesi ve kalori içeriği ile ilgili tüm sorularınızın cevapları bulunmaktadır.
Değerler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kategori başına kalori
her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu
Kilo, porsiyon büyüklüğü ve atıştırmalık miktarı ile ilgili ayrıntılar.
İşte kilo vermenize yardımcı olacak bazı besin ve kalori değerleri.
Ürünlerin kilo verme, alma veya diyet üzerindeki etkileri
Özel olarak derlenmiş menüler için tarifler. Makale
Bir yayın zaman içinde değerini kaybedebilir.
Kalori ve beslenme konusunda en doğru verileri elde etmek için en iyisi çevrimiçi bir bilimsel hesap makinesi kullanmaktır.
Beslenme ve sağlığınız hakkında bilgi almak için bir beslenme uzmanına danışmanızı öneririz.

Ayrıca Oku:

Tarafından yayınlandı
APHEX

Yakın zamanda paylaşılanlar

Vücut Geliştirmeye Kaç Yaşında Başlamalısınız?

Vücut geliştirmeye başlamak için en iyi yaş kaçtır? Vücut geliştirmeye kaç yaşında başlamalısınız? Bu sorular…

18 June 2023

Her gün egzersiz yapıyor musunuz? Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi, her gün egzersiz yapmak zararlı mıdır?

Spora yeni başlayan kişilerin beklentilerini tanımlamaları önemlidir. Spor birçok nedenden dolayı yapılabilir. İnsanlar profesyonel bir…

18 June 2023

Proteinli ve Sağlıklı Bir Sporcu Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin bir arada olması gerektiğini muhtemelen zaten biliyorsunuzdur. Spor yapmak ve…

18 June 2023

Kişisel Eğitim Nedir? Nasıl Yapılır? Kişiye Özel Spor Koçluğu ile Hedefinize Ulaşın

10 Mayıs 2023 Kişiye Özel Spor Koçluğu Kişisel antrenman, spor eğitmenleri tarafından kişiye özel egzersiz…

18 June 2023

Aletli Pilatesin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Aletli pilatesin faydaları insan vücudu için özellikle güçlüdür. Aletli Pilates, Reformer Pilates olarak da bilinir.…

17 June 2023

Sporcu Öğünleri Nedir? Örnek Sporcu Öğün Önerileri

Sporcuların ne yediklerine dikkat etmeleri gerekir. Sporcuların çok fazla sağlıklı karbonhidrat ve protein tüketmesi gerekir.…

17 June 2023

Bu site çerezleri kullanmaktadır.