MARKABONUSGİRİS
5000TL
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
2000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL
Kategoriler: Blog

Vücut Geliştirmeye Kaç Yaşında Başlamalısınız?

Vücut geliştirmeye başlamak için en iyi yaş kaçtır? Vücut geliştirmeye kaç yaşında başlamalısınız? Bu sorular sıkça sorulmaktadır. Antreman.NET bu konuyu derinlemesine inceleyecek. Hadi başlayalım;

Vücut geliştirme mi fitness mı? Hangisi daha iyi? Hangisi daha iyi, Vücut geliştirme mi fitness mı?

Bilgi kirliliğini durdurun. Birçok insan aslında hem vücut geliştirme hem de fitness yaptığına inanıyor. Vücut geliştirme, gelişmiş bir fitness türüdür. Bazen kocaman siyah kaslı adamların fotoğraflarını görürsünüz. Yaptıkları şey budur. Vücut geliştirmede sağlık bir öncelik değildir. Kilo almak için genellikle doping ve hormon türevleri kullanılır. Bizim yaptığımız bu değil.

Fitness nedir?

Fitness hakkında konuşalım. Biz fitness yapıyoruz. Bu sporda fitness, sağlık ve güç iç içe geçmiştir. İnsanlar vücutlarını mümkün olan en iyi şekle sokmak için çabalarlar. Bu hem faydalı hem de sağlıklıdır. “Vücut geliştirme hangi aşamada başlamalı?” Bu doğru bir soru değil. Vücut geliştirme sporunu 18 yaşından küçük çocukların yapması tavsiye edilmez. Dediğim gibi vücut geliştirme maksimum kiloya ve maksimum kütleye ulaşmaya odaklı bir spor. Çocukların gelişimini etkileyebilir. Bunu daha sonra açıklayacağım. Bu nedenle “Egzersize kaç yaşında başlamayı öneriyorsunuz?” diye sormalıyız Artık cevabı biliyoruz.

Egzersize ne zaman başlayabilirsiniz?

Spor, her çocuğun 7-8 yaşından sonra yapması gereken bir şeydir. Çocuklar için en iyi spor, kendi vücut ağırlıkları ile yapabilecekleri sporlardır. Fitness programınıza mekik çekmeyi de dahil edebilirsiniz. Bisiklete binme, ağırlık çalışması ve basit egzersizler dahil edilebilir. Şınav ve barfiksin yanı sıra mekik de içeren fitness rejimleri çocuğunuzun gelişimine yardımcı olacaktır. Bu yaşta ağır egzersizler tavsiye edilmez.

Erkekler ergenliğe yaklaştıkça testosteron seviyeleri artmaya başlar. Bu da daha fazla kas yapılmasına yardımcı olur. Fitness yolculuğunuza ergenlik döneminde başlamak en iyisidir. Maksimum zorluk seviyesinde ağır ağırlıklar kaldırmak zorunda değilsiniz. Ağır ağırlıklarla veya maksimum zorlukta çalışmak gerekli değildir.

Çocuklar için egzersizin faydaları nelerdir?

Bu mümkün değildir. Doğru yapıldığı takdirde fitness harika bir şeydir. Koşmak ve bisiklete binmek büyüme hormonlarını % 100-200 oranında artıran sporlardır. Ağırlık çalışması ise bu oranı %400 artırabilir. Vücudunuzun egzersiz sırasında büyüme hormonunu daha fazla salgılaması ne anlama geliyor? Sonuç, daha uzun bir boy ve daha uzun kemiklerdir. Kaslar da daha güçlüdür. Sportif faaliyetler, çocukları daha uzun, daha güçlü ve daha hızlı yapan bir büyüme hormonunun salgılanmasına neden olur.

Dikkat etmeniz gereken tek şey ağırlık sınırıdır. Her kemiğin plakaları vardır. Büyüme durana kadar yumuşak doku yumuşak kalır. Bu genellikle 18 ila 21 yaşları arasında gerçekleşir. Kemiklerin büyümesini sağlayan şey bu yumuşak dokudur. Yumuşak doku ağır bir spor tarafından sıkıştırıldığında büyüyemez. Boy da kısa olacak ve kemikler kısa kalacaktır.

Yanlış yapıldığında sporun olumsuz etkileri olabilir. Bu konu daha önce tartışılmıştı. Ağırlık gözünüzü korkutmasın. Normal ağırlıklardan bahsetmiyoruz. Boynunuzu kısa tutmak zor bir iştir.

Bu makale vücut geliştirme ve boy uzunluğu hakkında daha fazla bilgi içermektedir.

Ayrıca Oku:

Tarafından yayınlandı
APHEX

Yakın zamanda paylaşılanlar

Her gün egzersiz yapıyor musunuz? Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi, her gün egzersiz yapmak zararlı mıdır?

Spora yeni başlayan kişilerin beklentilerini tanımlamaları önemlidir. Spor birçok nedenden dolayı yapılabilir. İnsanlar profesyonel bir…

18 June 2023

Proteinli ve Sağlıklı Bir Sporcu Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin bir arada olması gerektiğini muhtemelen zaten biliyorsunuzdur. Spor yapmak ve…

18 June 2023

Kişisel Eğitim Nedir? Nasıl Yapılır? Kişiye Özel Spor Koçluğu ile Hedefinize Ulaşın

10 Mayıs 2023 Kişiye Özel Spor Koçluğu Kişisel antrenman, spor eğitmenleri tarafından kişiye özel egzersiz…

18 June 2023

Aletli Pilatesin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Aletli pilatesin faydaları insan vücudu için özellikle güçlüdür. Aletli Pilates, Reformer Pilates olarak da bilinir.…

17 June 2023

Sporcu Öğünleri Nedir? Örnek Sporcu Öğün Önerileri

Sporcuların ne yediklerine dikkat etmeleri gerekir. Sporcuların çok fazla sağlıklı karbonhidrat ve protein tüketmesi gerekir.…

17 June 2023

Yüzme Kaç Kalori Yaktırır? Kilo Vermenize Yardımcı Olur mu? Düzenli Yüzmenin Faydaları

Hızlı Kalori Yakmak İçin İdeal Spor! Yüzme kaç kalori yaktırır? Yaşa, cinsiyete ve yaşam tarzına…

17 June 2023

Bu site çerezleri kullanmaktadır.