MARKABONUSGİRİS
5000TL
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
2000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL
Kategoriler: Blog

Terlemek Kilo Verdirir mi? – Kompanion

Terleyerek kilo veremezsiniz. Kilo kaybı vücudun mineral ve su atmasından kaynaklanır. Geçici olarak kaybedilen kilo birkaç gün içinde geri gelecektir. Kısa bir süre içinde meydana gelen kilo dalgalanmalarının çoğundan su ve mineraller sorumludur. Çok fazla terlemek kilo kaybına neden olmaz.

Spor yaparken terlemek kilo verdirir mi? “Sıcakta terlemek kilo verdirir mi?” Daha fazla terlemek kilo verdirir mi? Kilo vermek isteyenlerin en sık sorduğu sorular arasında yer alıyor. Bu yazıyı okuyarak cevapları öğrenin.

Neden terliyoruz?

Terleme sağlıklı ve normal olabilir. Terleme, salgı bezleri düzgün çalışan herkes için normal ve sağlıklıdır.

Çoğunlukla su olan terin birincil işlevi yüksek vücut ısısını düşürmektir. Ter buharlaştığında, vücudun sıcaklığı doğal olarak düşer.

Egzersiz yaparken de terleriz çünkü kasların çalışması vücut ısımızın yükselmesine neden olur.

Kasların terlemesi için her zaman hareket halinde olması gerekmez. Terleme nemli ve sıcak koşullarda meydana gelir. Amaç vücut ısısını düzenlemektir.

Terleme neden kilo vermeye yardımcı olmaz?

Terleme normaldir çünkü vücudunuzdan mineralleri ve suyu uzaklaştırır. Vücudunuz bunu iç sıcaklığını korumak için yapar.

Ancak her terleme kalıcı kilo kaybına neden olmaz. Sadece vücut ısınızı korumak için terlerseniz (çok sıcak havalarda dışarıda otururken veya saunada olduğu gibi), biraz su içtikten ve biraz yemek yedikten sonra kilolarınızı geri alırsınız. Yediğiniz karbonhidrat miktarı ne kadar kilo aldığınızı veya verdiğinizi etkileyebilir.

Yalnızca terleyerek kilo veremez veya kalori yakamazsınız.

Egzersiz sırasında terlemek kalori yaktırabilir mi?

İyi bir antrenmandan sonra terli bir spor kıyafeti ve kırmızı yüzlü bir insan hayal edebilirsiniz. Daha fazla terlemenin mutlaka daha fazla kilo vermek anlamına gelmediğini bilmelisiniz.

Her insan farklı bir vücuda sahiptir. Bazı insanlar daha aktif bezlere sahip oldukları için doğal olarak daha fazla terlerler.

Yakılan kalori terleme ile doğru orantılı değildir. Ayrıca, daha az terleyen insanların daha az kalori yaktığı fikri de yanlıştır.

Egzersiz yapmadan kilo vermek mümkün mü?

Terlemek zorunda kalmadan kilo vermek mümkündür. Kilo vermek için kalori fazlası yaratmanız gerekir. Kalori fazlası için ya daha az kalori tüketebilir ya da kalori yakıcı aktiviteler yapabilirsiniz. Bu aktivitelerin sizi terletmesine gerek yoktur.

Terlerseniz ne kadar kilo kaybedersiniz?

Terleme yoluyla ne kadar kilo verebileceğiniz, terleme miktarınıza, mineral içeriğinize ve ne kadar karbonhidrat tükettiğinize bağlıdır.

Terlemenin nedenleri nelerdir?

Ter bezlerinizin aktivitesi dışındaki faktörler de terleme miktarını etkileyebilir:

  • Vücut Büyüklüğü: Vücut boyutu büyüdükçe, soğutulacak daha büyük bir yüzey alanı olduğundan daha fazla terlerler.
  • Yaş: Yaşlandıkça vücut ısıya karşı daha az toleranslı hale gelebilir. Sonuç olarak, terleme seviyeleri yaşa göre değişebilir.
  • Kas kütlesi: Kas kütlesi yağdan daha fazla ısı üretir. Aynı kilodaki iki kişinin kas kütlesi farklıysa, kas kütlesi daha fazla olan kişi çok daha fazla terleyecektir çünkü vücut tarafından üretilen ısı daha yüksektir.
  • Sağlık durumu: Terleme miktarı hormon değişiklikleri, grip, anksiyete ve diğer sağlık sorunları gibi faktörlerden de etkilenir.

Nasıl daha fazla kalori yakılır?

Kilo vermek ve daha fazla kalori yakmak istiyorsanız, yoğunluğunuzu ve sıklığınızı artırmanız gerekir. Egzersizleriniz ne kadar yoğun ve kalori yakıcı olursa, o kadar hızlı kilo verirsiniz.

Aşırı terlemeye neden olmayan egzersizler yine de kalori yakabilir. Yüzmek, ağırlık kaldırmak veya soğuk kış havasında egzersiz yapmak sizi terletmez, ancak yine de kalori yakabilir ve kilo vermenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yetişkinler için haftada beş gün 30 dakika orta düzeyde egzersiz önerilir. Hızlı tempolu yürüyüş, koşu, Ağırlık kaldırmayı ve vücut ağırlığınızı kullanmayı içeren egzersizler.

Fitness KompanionHer seviyeye uygun kardiyo egzersizlerinin yanı sıra vücudun her bölümünü çalıştıracak vücut ağırlığı egzersizleri de mevcuttur. Ayrıca şunları da bulabilirsiniz aralıklı oruç Böylece kolayca bir enerji açığı yaratabilirsiniz.

Sonuç olarak

Terlemek her zaman kalori yaktığınız ve yağ kaybettiğiniz anlamına gelmez. Terlemek yağ yakmaz. Terlemek kondisyonunuzun iyi bir göstergesi değildir.

Biraz kilo vermeye çalışıyorsanız, daha fazla terlemeye değil, yoğunluğunuzu artırmaya odaklanmalısınız.

Ayrıca Oku:

Tarafından yayınlandı
APHEX

Yakın zamanda paylaşılanlar

Vücut Geliştirmeye Kaç Yaşında Başlamalısınız?

Vücut geliştirmeye başlamak için en iyi yaş kaçtır? Vücut geliştirmeye kaç yaşında başlamalısınız? Bu sorular…

18 June 2023

Her gün egzersiz yapıyor musunuz? Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi, her gün egzersiz yapmak zararlı mıdır?

Spora yeni başlayan kişilerin beklentilerini tanımlamaları önemlidir. Spor birçok nedenden dolayı yapılabilir. İnsanlar profesyonel bir…

18 June 2023

Proteinli ve Sağlıklı Bir Sporcu Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin bir arada olması gerektiğini muhtemelen zaten biliyorsunuzdur. Spor yapmak ve…

18 June 2023

Kişisel Eğitim Nedir? Nasıl Yapılır? Kişiye Özel Spor Koçluğu ile Hedefinize Ulaşın

10 Mayıs 2023 Kişiye Özel Spor Koçluğu Kişisel antrenman, spor eğitmenleri tarafından kişiye özel egzersiz…

18 June 2023

Aletli Pilatesin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Aletli pilatesin faydaları insan vücudu için özellikle güçlüdür. Aletli Pilates, Reformer Pilates olarak da bilinir.…

17 June 2023

Sporcu Öğünleri Nedir? Örnek Sporcu Öğün Önerileri

Sporcuların ne yediklerine dikkat etmeleri gerekir. Sporcuların çok fazla sağlıklı karbonhidrat ve protein tüketmesi gerekir.…

17 June 2023

Bu site çerezleri kullanmaktadır.