MARKABONUSGİRİS
5000TL
8000TL
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
2000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL
Kategoriler: Blog

Spor Sonrası Kas Ağrısı

Egzersiz programınızı durdurduktan, değiştirdikten veya başlattıktan sonra biraz ağrı hissetmeniz normaldir. Kas ağrısı yaşamak yaygındır. Bazı önlemler alarak kas ağrısının etkilerini azaltmak mümkündür. Öncelikle kas ağrısının nedenlerini ve etkilerini inceleyelim. Bu makale tamamen egzersiz sonrası ağrı ile ilgilidir.

Spor sonrası kas ağrıları ve yorgunluk neden olur?

Bir aradan sonra tekrar egzersiz yapmaya başlıyorsanız, gecikmeli başlangıçlı kas ağrısı yaşayabilirsiniz. Bu durum, egzersiz rutininizi değiştirirseniz veya yeni bir rutine başlarsanız ya da egzersizlerinizin yoğunluğunu artırırsanız ortaya çıkabilir. Olgunlaşmamışlık olarak da bilinen bu durum, fiziksel aktivite sonrasında kas liflerinde meydana gelen mikro hasardan kaynaklanır. DOMS sadece uzun süreli sporcularla sınırlı değildir, aynı zamanda amatörlerde de görülür. Endişelenmenize gerek yok. Zaman içinde kaslarınız uyum sağlayacaktır.

DOMS ve kas yorgunluğuna ek olarak, spor sonrası rahatsızlık her ikisinden de kaynaklanabilir. Kas yorgunluğu DOMS ile karıştırılmamalıdır. Laktik asit de bu süreçte rol oynar. Bu rahatsızlık, artık laktik asit birikimi ve enerji depolarının bozulması nedeniyle birkaç saat sürebilir.

Kaslarda yorgunluk ve ağrı oluşmasının birçok nedeni vardır.

 • Yeni başlayanlar için spor rehberi Vücudunuz ham olduğu için yaklaşık 2-3 gün boyunca ağrı ve rahatsızlık hissedeceksiniz. Bununla birlikte, egzersiz yapmaya devam ettikçe azalacaktır.
 • Egzersizprogramınıza ağırlık veya yeni hareketler eklemek Kaslara normal kapasitelerinin üzerinde yük bindiğinden ağrı oluşabilir.
 • Gerinmekten ve soğumaktan kaçının: Dinamik olarak esnemek ve egzersizden sonra soğumak, kasları fiziksel aktiviteye hazırlamak için gereklidir. Aksi takdirde kas hasarına neden olabilir.
 • Nefes almaya dikkat etmeden egzersiz yaptığınızda, hareketlerinizin her ayrıntısına dikkat etmezseniz, kas ağrısına yol açabilir. Örneğin ne zaman nefes alınıp ne zaman verileceği gibi.

Egzersiz sonrası kas ağrısını nasıl önlersiniz?

Egzersiz öncesinde ve sırasında, bacak ve karın ağrısı gibi egzersiz sonrası ağrıları azaltmak veya önlemek için bazı şeyler yapabilirsiniz. Bunları deneyebilirsiniz:

 • Kas ağrısını önlemek için yeni antrenmanınıza yavaş başlayın.
 • Egzersizden önce dinamik esneme hareketleri yapın. Esnekliğinizi, kalp atış hızınızı ve kan dolaşımınızı artıracaktır.
 • Egzersizden önce kafein içeren içecekler içmelisiniz.
 • Egzersiz su gerektirir.
 • Antrenmandan sonra kas ağrısını azaltmanın birçok yolu vardır. Laktik asit birikimini önlemek için antrenmanınıza soğuma hareketleri ekleyerek veya yavaş yürüyüş ve aerobik egzersiz yaparak bunu yapabilirsiniz.

Egzersizden sonra kas ağrısını azaltmak için ne yapabilirsiniz?

DOMS (kas yorgunluğu) en basit fiziksel aktiviteleri bile acı verici hale getirebilir. Eğer siz de benzer bir durumdaysanız bu öneriler kas ağrısını hafifletmenize yardımcı olacaktır. Bir haftadan uzun süredir kas ağrısı yaşıyorsanız, bir hekime danışın.

 • Vücudunuzun dinlenmesine izin verin. Kısa bir aradan sonra, yoğun bir antrenman döneminden sonra antrenmanınıza yavaşça devam edin.
 • Egzersizden hemen sonra ısı uygulayarak ağrıyı azaltmak mümkündür. Bölgeyi ısıtılmış havlular, ısıtma bantları veya sıcak bir banyo ile ısıtın.
 • Kasları gevşetmek için ısı terapisinden sonra soğuk terapi kullanılabilir. Soğuk uygulamak için buz paketleri veya jel soğuk kompresler kullanabilirsiniz. Buzu doğrudan cildinize koymamanız gerektiğini unutmayın.
 • Masaj, kas ağrısını hafifletmek için mükemmel bir yoldur. Masaj performansı artırabilir ve DOMS’u azaltabilir. Kan akışını düzenlemeye ve kaslardaki gerginliği azaltmaya yardımcı olan masajlar herkes tarafından beğenilmektedir.
 • Doktorunuza danışırsanız, rahatlamak için kas gevşetici kremler ve ilaçlar kullanabilirsiniz.
 • Araştırmacılar zencefil, ananas ve kiraz gibi anti-enflamatuar gıdaların kas ağrısını azaltabileceğini bulmuşlardır. Bu yiyecekleri günlük diyetinizin bir parçası olarak dahil edin.

Kas ağrınız varken spor yapmanın mümkün olup olmadığını merak edebilirsiniz. Kaslarınızı yormayan egzersizler kas ağrısını hafifletmenize ve hafifletmenize yardımcı olabilir.

İpuçlarımız egzersiz sonrası kas ağrılarını önlemenize yardımcı olacaktır. Rahat ve etkili bir egzersiz için doğru spor ekipmanlarını kullanmak çok önemlidir. Koşudan yüzmeye kadar birçok spor dalında ihtiyacınız olan her şeyi Yalı Spor’da bulabilirsiniz. Hemen Yalı Spor’u ziyaret edin ve doğru ekipmanlarla sporun keyfini çıkarmaya başlayın!

Bu yazıyı okuduysanız, her 500 TL’lik yeni spor malzemesi alışverişinizde 100 TL indirim kazanacaksınız. İndirim kodu BLGTP Avantajı. İndirimi almak için yalispor.com.tr adresini ziyaret edin.

Ayrıca Oku:

Tarafından yayınlandı
APHEX

Yakın zamanda paylaşılanlar

Vücut Geliştirmeye Kaç Yaşında Başlamalısınız?

Vücut geliştirmeye başlamak için en iyi yaş kaçtır? Vücut geliştirmeye kaç yaşında başlamalısınız? Bu sorular…

18 June 2023

Her gün egzersiz yapıyor musunuz? Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi, her gün egzersiz yapmak zararlı mıdır?

Spora yeni başlayan kişilerin beklentilerini tanımlamaları önemlidir. Spor birçok nedenden dolayı yapılabilir. İnsanlar profesyonel bir…

18 June 2023

Proteinli ve Sağlıklı Bir Sporcu Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin bir arada olması gerektiğini muhtemelen zaten biliyorsunuzdur. Spor yapmak ve…

18 June 2023

Kişisel Eğitim Nedir? Nasıl Yapılır? Kişiye Özel Spor Koçluğu ile Hedefinize Ulaşın

10 Mayıs 2023 Kişiye Özel Spor Koçluğu Kişisel antrenman, spor eğitmenleri tarafından kişiye özel egzersiz…

18 June 2023

Aletli Pilatesin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Aletli pilatesin faydaları insan vücudu için özellikle güçlüdür. Aletli Pilates, Reformer Pilates olarak da bilinir.…

17 June 2023

Sporcu Öğünleri Nedir? Örnek Sporcu Öğün Önerileri

Sporcuların ne yediklerine dikkat etmeleri gerekir. Sporcuların çok fazla sağlıklı karbonhidrat ve protein tüketmesi gerekir.…

17 June 2023

Bu site çerezleri kullanmaktadır.