MARKABONUSGİRİS
5000TL
1000TL
3000TL
5050TL
3000TL
1500TL
4000TL
1000TL
1000TL
6500TL
1500TL
Nakit İade
Kategoriler: Blog

Her gün egzersiz yapıyor musunuz? Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi, her gün egzersiz yapmak zararlı mıdır?

Spora yeni başlayan kişilerin beklentilerini tanımlamaları önemlidir. Spor birçok nedenden dolayı yapılabilir. İnsanlar profesyonel bir sporcu olmak veya sağlıklarını iyileştirmek de dahil olmak üzere bir dizi hedefe ulaşmak için spor yaparlar. Neyi başarmak istediğinize karar verdikten sonra, kişisel antrenörler ve spor eğitmenleri gibi profesyonellerin yardımıyla bir strateji oluşturmalısınız. Bu sayede, sakatlanır mıyım ya da sağlık sorunlarım olur mu diye endişelenmenize gerek kalmadan düzenli sporu günlük hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Her gün spor yapmanın ne anlamı var?

Bireylerin güvenli ve verimli bir şekilde spor yapabilmeleri için zihinsel hazırlık önemlidir. Sporu günlük hayatınıza entegre etmelisiniz, ancak müdahale etmeden. Motive ve hazır olursanız yaptığınız spor daha faydalı olacaktır. Herkesin kendini hasta hissettiği ve enerjisinin düşük olduğu günler vardır. Bu günlerde spora bir gün ara vermek kötü bir şey değildir. Uzmanlar dinlenmenin de egzersiz kadar önemli olduğu konusunda hemfikir. Kaslar öncelikle dinlendiğinizde gelişir. Yıllar içinde farklı sporlar yapmak için küçük ama kararlı kararlar alırsanız, motivasyonunuzu korumanız daha kolay olur. Günlük rutininizi bozmadan küçük adımlar atarsanız sporu kolayca benimseyebilirsiniz.

Her gün egzersiz yapmanın olumsuz etkileri var mı?

Düzenli egzersiz yapmaya başlamadan önce vücudunuzu tanıyın. Belirli sağlık sorunlarının belirli sporları zorlaştırıp zorlaştırmadığını keşfedin. Spor o kadar geniş bir kavramdır ki herkes için programlar tasarlamak mümkündür. Düzenli olarak düşük yoğunluklu spor yapmak sorun değildir. Aşağıdaki sporlar arasından seçim yapabilirsiniz:

 • Yürümek
 • Hafif Koşu
 • Bisiklet
 • Yüzme
 • İp Atlama
 • Hareketli Müzikle Dans Edin
 • Aerobik egzersizi geliştirmek için egzersizler

Uzmanlar her gün ağırlık çalışması veya yoğun egzersiz yapılmamasını tavsiye ediyor. Yoğun egzersizler vücudu zorlayabilir ve strese neden olabilir. Süre de dikkate alınması gereken bir diğer faktördür. Bir spora başlarken egzersizin türünü ve süresini göz önünde bulundurmak önemlidir. Vücudunuzu izleyerek kendiniz hakkında daha fazla şey öğrenebilirsiniz. Zamanla vücudunuz nasıl çalışması gerektiğini öğrenecektir.

Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi?

Uzmanlara göre, her gün egzersiz yaptığınızda sakatlanma riski artar. Vücudunuzun dinlenmesine izin verin. Bu süre zarfında kaslarınız büyümeye başlayacak ve vücudunuz kendini toparlayabilecektir. Ancak her gün egzersiz yapmanın kaslarınızı eriteceği doğru değildir. Bu sadece yavaşlatıcı bir etkiye sahip olacaktır. Spor bir takıntı haline getirilmemelidir. Spor size sadece fiziksel sağlığınız açısından değil, aynı zamanda refahınız açısından da fayda sağlayabilir. Spor bu perspektiften değerlendirilmelidir.

Herhangi bir spora başlamadan önce ısının. Isınmazsanız sakatlanabilir ve kas krampları gibi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Yürüyerek veya hafif koşu yaparak ısınabilirsiniz. Esneme egzersizleri vücudu daha yoğun egzersizler için hazırlar. Koordinasyonu ve kondisyonu geliştiren egzersizler arasında esneme, ısınma ve güçlendirme yer alır. Egzersiz yaptıktan sonra soğumak ve esnemek önemlidir. Laktik asidin kaslardan uzaklaştırılmasına yardımcı olacaktır. Kas ağrısını önleyebilirsiniz.

Gündüz saat kaçta spor yapabilirim?

Günün herhangi bir saatinde spor yapabilirsiniz. Gününüzü yaptığınız işlere göre planlayın. Eğer formunuz iyiyse, spor daha verimli olacaktır. Araştırmacılar, sabah ilk iş olarak yapılan kardiyo egzersizlerinin daha fazla yağ yakmaya yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Bu sayede daha fazla kalori yakılmış olur. Bu tempoya alışkın değilseniz vücudunuzu yormamanız önemlidir. Hem yoğunluğu hem de hızı kademeli olarak artırabilirsiniz. Ayrıca ne zaman egzersiz yaptığınızdan ziyade biyolojik zamanınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Kendinizi hazır hissettiğinizde egzersiz yapmak daha kolay olacaktır. Uzmanlar egzersizden hemen önce veya hemen sonra yemek yememenizi tavsiye ediyor. Egzersizden önce veya egzersizden sonraki 1-2 saat içinde büyük öğünler tavsiye edilmez.

Haftada kaç gün egzersiz yapmalıyım?

Bir egzersizin ne kadar sürmesi gerektiği veya ne sıklıkta yapılması gerektiği sorulduğunda farklı kişiler farklı cevaplar verebilir. Bu cevaplar egzersiz yapma nedenlerinize bağlı olarak değişebilir. Profesyonel sporcular haftada altı gün antrenman yapıp bir gün ara verebilirler. Bu yoğun egzersizler bir uzman gözetiminde yapılır. Haftada 3-4 kez spor yaparak sağlıklı bir vücuda kavuşabilirsiniz. Dinlenmenizi aksatmamanız ya da spor günlerini arka arkaya yapmanız önemlidir. İşte düzenli egzersizin sağlayabileceği faydalardan bazıları:

 • Uygun uyku düzenini sağlayın
 • Uyku kalitenizi artırın
 • Bağırsak sağlığını ve refahını destekleme
 • Uzun vadeli sağlık ve uzun ömür üzerinde olumlu etki
 • Zihinsel esenliğin desteklenmesi
 • Düzenli kardiyak egzersiz
 • Hareket enerjisi artar
 • Stres Azaltma
 • Esneklik vücudunuz için önemlidir

Evde haftada kaç gün egzersiz yapmalıyım?

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için uzmanlar haftada 3-4 kez egzersiz yapmanızı önermektedir. Egzersiz süresi, çaba düzeyinize bağlı olarak değişebilir. Kilo vermenin birincil amacı yağ yakmaktır. Bunu başarmak için bir egzersiz rutini tasarlamanız gerekir. Plank, şınav ve mekik için ekipman gerekmez. Ağırlık, koşu bandı veya Pilates ekipmanı kullanmayı düşünün.

Ana Sayfaya Dönmek İçin Buraya Tıklayın
Bir sürü parayı boşa harcadık! Doktorlar Olmadan Yemek
Özdağ’ın destek açıklamasının ardından AK Parti’den ilk yorum!
Ümit Özdağ’dan açıklama: ‘Onu İçişleri Bakanı olarak göndereceğim
Ayrıca Oku:
Tarafından yayınlandı
APHEX

Yakın zamanda paylaşılanlar

Vücut Geliştirmeye Kaç Yaşında Başlamalısınız?

Vücut geliştirmeye başlamak için en iyi yaş kaçtır? Vücut geliştirmeye kaç yaşında başlamalısınız? Bu sorular…

18 June 2023

Proteinli ve Sağlıklı Bir Sporcu Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin bir arada olması gerektiğini muhtemelen zaten biliyorsunuzdur. Spor yapmak ve…

18 June 2023

Kişisel Eğitim Nedir? Nasıl Yapılır? Kişiye Özel Spor Koçluğu ile Hedefinize Ulaşın

10 Mayıs 2023 Kişiye Özel Spor Koçluğu Kişisel antrenman, spor eğitmenleri tarafından kişiye özel egzersiz…

18 June 2023

Aletli Pilatesin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Aletli pilatesin faydaları insan vücudu için özellikle güçlüdür. Aletli Pilates, Reformer Pilates olarak da bilinir.…

17 June 2023

Sporcu Öğünleri Nedir? Örnek Sporcu Öğün Önerileri

Sporcuların ne yediklerine dikkat etmeleri gerekir. Sporcuların çok fazla sağlıklı karbonhidrat ve protein tüketmesi gerekir.…

17 June 2023

Yüzme Kaç Kalori Yaktırır? Kilo Vermenize Yardımcı Olur mu? Düzenli Yüzmenin Faydaları

Hızlı Kalori Yakmak İçin İdeal Spor! Yüzme kaç kalori yaktırır? Yaşa, cinsiyete ve yaşam tarzına…

17 June 2023

Bu site çerezleri kullanmaktadır.