MARKABONUSGİRİS
5000TL
8000TL
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
2000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL
Kategoriler: Blog

Ekstrem Spor Nedir? | Ekstrem Tatil ‣ Faydaları

Ekstrem sporlar, yüksek düzeyde tehlike içeren faaliyetleri içerir. Ekstrem sporlar genellikle yüksek hız, yüksek irtifa, yoğun egzersiz ve son derece özel ekipmanlarla ilişkilendirilir.

Ekstrem Sporların Tanımı ve Kökeni

Ekstrem sporların net bir tanımı yoktur ve 1990’lardan önce ortaya çıktığı bilinmemektedir. “Ekstrem” terimi sıklıkla çeşitli aktiviteleri tanımlamak için kullanılsa da, bir ekstrem sporun gerçekte ne olduğu konusunda hala birçok tartışma vardır. Birçok ekstrem spor benzer özelliklere sahiptir.

Ekstrem sporlar sadece çocuklar için olmasa da, daha genç bir kitleyi çekme eğilimindedirler. Ekstrem sporlar nadiren okul yetkilileri tarafından onaylanır. Ekstrem sporlar geleneksel sporlara göre daha yalnızdır. Ekstrem sporları öğrenen sporculara genellikle koçluk yapılır. Medya, doğası gereği öngörülemeyen değişkenleri nedeniyle ekstrem sporları geleneksel sporlardan farklı sınıflandırır.

Ekstrem sporlar asla tahmin edilemez.

Ekstrem aktiviteler genellikle doğal değişkenler içerir. Çevreyi etkileyen değişkenler arasında arazi, rüzgar, kar, su ve dağlar yer alır. Bu doğal olaylar tahmin edilemez ve bu nedenle bir olayın veya faaliyetin sonucunu etkileyebilir.

Ekstrem sporların birçok faydası vardır

Pek çok insanın böyle bir soruyu araştırması pek olası değildir. Bu bizim için önemli bir soru.

Ekstrem sporlar giderek daha popüler hale gelmektedir. Yamaç paraşütü, snowboard ve kar kayağı en popüler aktiviteler arasında yer almaktadır. Basketbol ve diğer geleneksel yan aktiviteler de azalıyor. Bunun nedenleri arasında ekstrem sporlar ve adrenalin patlaması yaşama arzusu yer alıyor.

Ekstrem sporların faydaları şunlardır

1. Stres toleransı: Artan tolerans

Ekstrem sporlar zihinsel ve bedensel sınırlarınızı test edecektir. Bu da cesaretinizin kırılmasına ve hatta tehlikeli hatalar yapmanıza neden olabilir. Uçaktan atlamak beyninizin kimyasını değiştirir. Stresli durumlarda daha sakin kalmanıza ve daha fazla odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Ekstrem sporlar tüm hayatınızı ele geçirme gücüne sahiptir.

2. Kaygı yönetimi becerilerini nasıl geliştirebilirsiniz?

Korku sizi zayıflatır. Korku herkesin deneyimlediği bir şeydir, ancak ekstrem spor katılımcıları bunu olumlu bir deneyime dönüştürebilir. Çoğu insan yeni bir şey denemekten korkar. Örneğin, bir uçaktan atlamak veya ilk kez bungee jumping yapmak gibi. Bunları yaparak ve güvenli bir şekilde diğer tarafa geçerek korkularınızı azaltabilirsiniz. Meditasyon gibi başa çıkma stratejileri kullanın.

3. Farklı kasları çalıştırın

Her gün hepimiz kaslarımızı çalıştırırız. Her zaman yaptığınız şeyi değiştirdiğinizde kaslarınızın acıdığını fark etmiş olabilirsiniz. Bu, kasları belirli bir şekilde hareket etmeye zorladığınız veya farklı bir kas grubunu kullandığınız için olabilir. Acı verici olabilir ama sağlığınız için iyidir. Yeni kaslar geliştirmeye başlayacaksınız ve bu da genel sağlığınızı iyileştirecek.

4. Güçlü bir alçakgönüllülük duygusu geliştirin

İş ya da yaşamda öne geçmeye çalışmak genellikle umursamazlık olarak kabul edilir. Alçakgönüllülük çok önemlidir. Daha insancıl olmamıza yardımcı olur ve olumsuz yargıları önler. Ekstrem sporlar yapabilmek için ölümlülüğünüzü ve kusurlarınızı kabul etmelisiniz. Ölümlülüğünüzü kabul edebilmeli ve hayatta kalmak için güvenlik ekipmanlarını doğru kullanabilmelisiniz. Ayrıca, eğitmeninize dikkat etmeye istekli olmalısınız. 2009’da yapılan bir araştırmada, bu faktörlerin hepsi daha fazla alçakgönüllülükle ilişkilendirilmiştir.

5. Özgüveninizi nasıl artırabilirsiniz?

Ekstrem sporlar fiziksel zorluklarla yüzleşmenizi gerektirir. Dağlara tırmanmak her zaman kolay değildir. Bu zorluklar paradan daha fazlasını sunar. Araştırmalar, ekstrem sporların daha yüksek özgüvenle ilişkili olduğunu göstermiştir. Eğer durup düşünürseniz, böylesine zorlu bir görevi tamamladığınız için gurur duymanız gerekir. Özgüveninizin artması hayatınızı olumlu yönde etkileyebilir. Fiziksel egzersizi tamamlayabilen herkes bunun faydalarından yararlanacaktır.

6. Kalori yakmak

Ekstrem sporlar fiziksel kondisyonunuzu geliştirmenize yardımcı olabilir. Ekstrem sporlar ayrıca normal egzersiz rutininizden daha eğlenceli olabilir. Kaykay, saatte 500 kalori yakmanın en iyi yollarından biridir. Kaykay yapmak kalori yakmanıza yardımcı olur.

7. Bakiyenizi artırabilirsiniz

İyi bir dengeye sahip olanlar bile ekstrem sporlardan faydalanabilir. Vücudunuzda dengesizlik sorunları varsa veya doğal olarak sakarsanız ekstrem sporlardan uzak durmak en iyisidir. Düz, düz bir yüzeyde kaykay yaparak vücudunuz daha dengeli hale gelecektir. Bu, bisiklet sürmeyi öğrenmeye çok benzer. Birkaç kez düşebilirsiniz, ancak sonunda yeni denge gereksinimlerinize nasıl uyum sağlayacağınızı öğreneceksiniz.

9. Sosyal etkileşim sunun

İnsanlar doğaları gereği sosyal varlıklardır. İçine kapanık biri olmama rağmen sosyalleşme benim için önemli. Sosyalleşme bilişsel işlevler için önemlidir. Ekstrem sporlar da çok sayıda insanı içerdikleri için bu kategoride yüksek puan alırlar. Arkadaşlarınızla kaykay yapmanız veya bir uçaktan atlamanız daha olasıdır. Sosyalleşmek bağınızı güçlendirmenize yardımcı olacak ve bundan en iyi şekilde yararlanacaksınız.

Ekstrem ekstrem spor nedir

Ekstrem sporları önce profesyonellerle denemelisiniz. Adrenalininizi yükseltecek bir dizi macera aktivitesi arasından seçiminizi yapın!

Bizi Facebook ‘ta takip edin

Ayrıca Oku:

Tarafından yayınlandı
APHEX

Yakın zamanda paylaşılanlar

Vücut Geliştirmeye Kaç Yaşında Başlamalısınız?

Vücut geliştirmeye başlamak için en iyi yaş kaçtır? Vücut geliştirmeye kaç yaşında başlamalısınız? Bu sorular…

18 June 2023

Her gün egzersiz yapıyor musunuz? Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi, her gün egzersiz yapmak zararlı mıdır?

Spora yeni başlayan kişilerin beklentilerini tanımlamaları önemlidir. Spor birçok nedenden dolayı yapılabilir. İnsanlar profesyonel bir…

18 June 2023

Proteinli ve Sağlıklı Bir Sporcu Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin bir arada olması gerektiğini muhtemelen zaten biliyorsunuzdur. Spor yapmak ve…

18 June 2023

Kişisel Eğitim Nedir? Nasıl Yapılır? Kişiye Özel Spor Koçluğu ile Hedefinize Ulaşın

10 Mayıs 2023 Kişiye Özel Spor Koçluğu Kişisel antrenman, spor eğitmenleri tarafından kişiye özel egzersiz…

18 June 2023

Aletli Pilatesin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Aletli pilatesin faydaları insan vücudu için özellikle güçlüdür. Aletli Pilates, Reformer Pilates olarak da bilinir.…

17 June 2023

Sporcu Öğünleri Nedir? Örnek Sporcu Öğün Önerileri

Sporcuların ne yediklerine dikkat etmeleri gerekir. Sporcuların çok fazla sağlıklı karbonhidrat ve protein tüketmesi gerekir.…

17 June 2023

Bu site çerezleri kullanmaktadır.